Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από TeD 9/7/2018, 16:11

Πάντως, δεν φαίνεται να έχει 'ολοκληρωθεί' η διαδικασία της ενσωμάτωσης της Ελλάδας στο online shop της Lego.
Το τηλέφωνο που δίνουν για Customer service (έχω επιλέξει Ελλάδα και έχω φτάσει στην οθόνη του checkout) είναι 00-800-5346-5555 και δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή Smile
Επίσης αν κάνεις αίτηση για το VIP πρόγραμμα, δίνουν άλλο τηλέφωνο εξυπηρέτησης (00-800-5346-1111) που ΠΑΛΙ δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή!
Αντίστοιχα το κομμάτι "Contact us" (από την αρχική σελίδα, έχοντας επιλέξει Ελλάδα) βγάζει page not found...
Σε άλλο σημείο της σελίδας γράφει το εξής:
Εάν έχεις ερωτήσεις ή χρειάζεσαι βοήθεια, επικοινώνησε με τους ειδικούς της LEGO®️ μέσω τηλεφώνου, email ή ταχυδρομείου. Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμα Ελληνική ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών, διαθέτουμε όμως μια φοβερή ομάδα ειδικών που είναι έτοιμη να σε βοηθήσει στα αγγλικά!
Καλεσέ μας: +441753826078
Στείλε μας email: GREECE-CS@LEGO.COM
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα - Παρασκευή 12 μ.μ. - 5 μ.μ.


Δεν παραπονιέμαι, απλά λέω να έχουμε το νου μας, μήπως δούμε αλλαγές/βελτιώσεις στο προσεχές μέλλον.
[Επίσης ονειρεύομαι σύντομη περίοδο προσφορών για τα εγκαίνια του νέου 'ηλεκτρονικού' καταστήματος στην χώρα μας! Τους έστειλα και σχετική πρόταση στο greece-cs@lego.com! Είναι που είναι ο καιρός χειμωνιάτικος, θα μπορούσαμε άνετα να φάμε τα λεφτά των διακοπών σε σετάκια... ]


ps. Βέβαια να πούμε ότι από την μία θα έχουμε καλύτερες τιμές και μεγαλύτερη ποικιλία, από την άλλη τα σχετικά μαγαζιά στην Ελλάδα μάλλον θα ζοριστούν πολύ... (και δεν μιλάω για αλυσίδες τύπου public/μουστάκας κλπ, αλλά για μικρότερα online/φυσικά μαγαζιά που εξειδικεύονταν σε Lego).
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από DRAKE 9/7/2018, 19:03

Όπως αναφέρθηκε χρειάζεται για αρχή ψυχραιμία, και ναι τα τηλ. δεν λειτουργούν. Οι τιμές είναι άλλες καλύτερες
και άλλες ακριβότερες ελπίζω όμως να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός με τα εδώ καταστήματα προς όφελός μας. Και
μιλώ και για τις μεγάλες αλυσίδες που πολλές φορές ανεβάζουν τις τιμές και κάνουν τεχνητές εκπτώσεις για να
βγαίνει κάνα 10ευρω φθηνότερο το σετ (και εγώ θέλω το 10255 αν το ψάξεις θα δεις τι εννοώ) και στα μικρά
τα οποία έχουν τιμές στο θεό. Υπομονή να μπει και ο Αύγουστος που θα μπουν και πολλά νέα σετ και το παρακολουθούμε.
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 44
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από ironman 9/7/2018, 22:38

Υπο κατασκευη ειναι καλο ειναι να περιμενουμε ολοι μας , οι τιμες πανω κατω ιδιες θα ειναι .Το σημαντικοτερο ειναι οτι μπηκαμε στον χαρτη και αυτο με την σειρα του θα φερει και τα καλουδια που ονειρευομαστε οπως διπλοι ποντοι που προανεφεραν τα παιδια , εξτρα σετακια δωρακια, καλυτερες τιμες ,μεγαλυτερη γκαμα και εχει ο θεος.
Ειδα καποια παιδια γενικα και στο fb οτι αρχισαν οι συγκρισεις τιμων και διαφορα, οκ πιστευω σε πολλους χαλαει την πιατσα και οχι λογο τιμης οσο αυτων που προανεφερα. Π.χ για εμενα το toymania με εχει εξυπηρετησει πολυ καλα σε καλες τιμες και το public καθως μερικα αλλα σαιτ!
Δεν θα μου αλλαξει τα ψωνια μου το legoshop αλλα θα με κανει εξτρα χαρουμενο οτι μπορω επιτελους να πατησω το κλικ μου στον Ολυμπο των λεγκο και να φερω λιγο νεκταρ Razz
ironman
ironman
Ο Άρχων
Ο Άρχων

Posts : 2080
Τουβλάκια : 150
Join date : 23/06/2015
Age : 39
Location : Πατρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από chronis888 11/7/2018, 15:13

Επανέρχομαι.... Με συγχωρείται για την έκφραση αλλά ζήτω το νταβατζιλίκι.!!! Μπαίνεις shop.lego.com... πάνω αριστερά πατάς στο εικονίδιο της LEGO και πας στο region. Εκεί έχει προστεθεί πλέον η Ελλάδα. Το νταβατζιλίκι είναι ότι μόλις το πατήσεις οι τιμές ανεβαίνουν στα πρότυπα Μουστάκα και δεν υπάρχει και το δωράκι που έχει στο γερμανικό,ιταλικό site. Με λίγα λόγια μπορείς να παραγγείλεις αλλά οι τιμές είναι φωτιά... Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 8f93e310


Έχει επεξεργασθεί από τον/την chronis888 στις 11/7/2018, 15:15, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Επανελεγχος)

chronis888
Μεγάλος LEGOσυλλέκτης
Μεγάλος LEGOσυλλέκτης

Posts : 114
Τουβλάκια : 10
Join date : 09/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από TeD 11/7/2018, 16:44

chronis888 έγραψε:Επανέρχομαι.... Με συγχωρείται για την έκφραση αλλά ζήτω το νταβατζιλίκι.!!! Μπαίνεις shop.lego.com... πάνω αριστερά πατάς στο εικονίδιο της LEGO και πας στο region. Εκεί έχει προστεθεί πλέον η Ελλάδα. Το νταβατζιλίκι είναι ότι μόλις το πατήσεις οι τιμές ανεβαίνουν στα πρότυπα Μουστάκα και δεν υπάρχει και το δωράκι που έχει στο γερμανικό,ιταλικό site. Με λίγα λόγια μπορείς να παραγγείλεις αλλά οι τιμές είναι φωτιά...
Χωρίς να προσπαθώ να υποστηρίξω το eshop της Lego, πράγματι από χώρα σε χώρα οι τιμές σε πολλά set είναι αρκετά διαφορετική. Αυτό ίσχυε πάντα και το είπαμε και σε προηγούμενα posts.
Προφανώς η Lego δίνει δυνατότητα στο eshop κάθε χώρας να αυξομειώνει τις τιμές (ίσως και με βάση τις πωλήσεις; )
Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις οι τιμές του Γερμανικού/Ιταλικού site είναι χαμηλότερες από όλων των υπολοίπων (και της Ελλάδας), άρα δεν είναι προνόμιο της Ελλάδας οι αυξημένες τιμές.
Βέβαια θα μου πεις, με τους μισθούς που παίζουν εδώ, θα έπρεπε να έχουμε 'ευνοϊκή' αντιμετώπιση, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν τέτοιες ανησυχίες...  [και όπως και να'χει έχουμε διαλέξει ακριβό hobby Smile]
Πάντως υπάρχουν και ελάχιστες περιπτώσεις που το Ελληνικό site είναι το φτηνότερο της Ευρώπης.
Μη σας φαίνεται περίεργο, οι επίσημες τιμές αυτές ήταν πάνω-κάτω που αυτές που έδινε ο Μουστάκας/Public και οι άλλες αλυσίδες. Μικρότερα μαγαζιά πετύχαιναν καλύτερες τιμές (και έφερναν σπάνια/δυσεύρετα set) γιατί προφανώς το έψαχναν πολύ και αγόραζαν από τρίτους στο εξωτερικό (όπως προσπαθούμε να κάνουμε και εμείς...)

Δεν νομίζω σε καμιά περίπτωση ότι το νέο Ελληνικό eshop της Lego θα αντικαταστήσει όλα τα μαγαζιά που πουλάνε Lego. Απλά μπήκε ακόμη ένα μαγαζί που μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να μας φανεί χρήσιμο (πχ αν βιαζόμαστε για κάποιο set ή θέλουμε hard to find/exclusive sets ή έχει δωράκια, έξτρα VIP πόντους κλπ). Μεγάλο θετικό επίσης ότι (για την ώρα) για αγορές >55Ε έχει δωρεάν μεταφορικά και -φαντάζομαι- αξιοπρεπές postage&packaging.

Αυτά όπως τα έχω καταλάβει εγώ. Προφανώς οι παλιότεροι θα έχουν να προσθέσουν και άλλες λεπτομέρειες, εγώ είμαι αρκετά 'νέος' στο παιχνίδι.

Όσο για το δωράκι, εμένα σήμερα το πρωί νομίζω μου το έβγαζε κανονικά! (τώρα δεν το βγάζει). Είπαμε... υπομονή. Είναι αρχή και μάλλον θα στρώσει σιγά-σιγά η κατάσταση.
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από Kurtz 11/7/2018, 21:51

Σε συνέχεια των προηγουμενων post απο τα παιδία, θα μου φαινόταν περίεργο αν έμπαινε η LEGO σε μια καινούργια αγορά (ελληνικό eshop) και να πουλούσε σε τιμές χαμηλότερες απο αυτές που διαθέτουν οι μεγάλες αλυσίδες τα προιόντα της. Αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα, μακροπρόθεσμα, να μειωθούν οι πωλήσεις απο τους retailers και φυσικά οι retailers α μην έχουν κίνητρο να διαθέσουν τα προιόντα (μειωμένος τζίρος, ανταγωνισμός κτλ). Επόμένως φαντάζομαι πως τα ξανθομάλλικα αγόρια εκεί στην Δανία δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο να πουλήσουν πιο φτηνά απο την υπόλοιπη αγορά, μιας και κάτι τέτοιο θα ήταν σαν να πυροβολούν το πόδι τους. Ο τρόπος με τον οποίο θα προσελκύσουν τον καταναλωτή στο eshop είναι τα δωράκια, promotions, double VIP points και φυσικά τα κούτρα μεταφορικά και η διαθεσιμότητα των σετ ανα πάσα στιγμή. Και να μην ξεχνάμε, πως στα επίσημα δίκτυα πωλήσεων, στα προιόντα της LEGO οι τιμές καθορίζονται με μια αυστηρότητα που συνήθως δεν την συναντάς στην ελεύθερη αγορά.
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από DRAKE 12/7/2018, 01:44

Πάντως έχουν αρχίσει να εμφανίζονται τα νέα μοντέλα που θα βγουν τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο σε sites με δυνατότητα προπαραγγελίας σε τιμές Γερμανίας....
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 44
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από Manos_R 12/7/2018, 12:26

Παίδες είναι υπό επεξεργασία/κατασκευή το ελληνικό eshop. Ευτυχώς που έγινε σε μήνα που το δωράκι δεν είναι καθόλου δελεαστικό! Ελπίζω μέχρι τον Αύγουστο να έχει ρυθμιστεί το θέμα γιατί έρχονται ωραία δωράκια! Εκτός από την Ελλάδα πάντως επειδή το έψαξα, και σε άλλες χώρες δε βγάζει μέχρι στιγμής το free gift με αγορές άνω των 30 ευρώ,όπως τη Λετονία, Σλοβακία & Σλοβενία, πιθανόν και σε άλλες!
Ελπίζω να κρατήσουν τα δωρεάν μεταφορικά για αγορές άνω των 55 ευρώ, είναι μια καλή κλίμακα... Τώρα για τις τιμές των σετς είναι νωρίς να βγάλουμε συμπέρασμα. Υπάρχουν κάποια σε νορμάλ τιμές, κάποια σε υψηλές και κάποια φθηνότερα... Πάντως μέρα με τη μέρα φαίνεται ότι το δουλεύουν γιατί το εμπλουτίζουν με πολλά επερχόμενα σετάκια! Επίσης πέρασα τη vip κάρτα μου στο σύστημά τους και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Μου έστειλαν και ευχαριστήριο μήνυμα στο mail!
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5640
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από ieronymos 12/7/2018, 18:24

Επειδή τα νέα είναι συγκλονιστικά και όλοι έχουμε πάνω κάτω τις ίδιες αγωνίες θα αναφέρω μια πληροφορία που είναι σχετική/άσχετη με το post αλλά ξέρω οτι το συγκεκριμένο post θα διαβαστεί από όλους.
Ίσως κάποιοι το ξέρουν αλλά πρέπει να πω οτι υπάρχουν ιστοσελίδες cashback, δηλαδή μπαίνεις στο lego shop (και άλλα e-shops) μέσα από αυτές τις ιστοσελίδες και σου δίνουν μια επιπλέον έκπτωση. Π.χ εγώ χρησιμοποιώ το topcashback και το befrugal και αυτή την στιγμή έχουν έκπτωση 5% στα lego. Τσεκάρετέ το.

ieronymos
Legoμικρούλης
Legoμικρούλης

Posts : 3
Τουβλάκια : 0
Join date : 11/06/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!!

Δημοσίευση από Gunman 13/7/2018, 08:34

Ευχαριστούμε για την πληροφορία ieronymos Smile

_________________
Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 21139776214_75ebde72fc_o
Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 25173931585_0ac8babac5_o  Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 31270308952_256cc40e5e_o Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 25080547851_fbe5e91d19_o Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 24987877289_b4fcde50df_o Πλέον το legoshop στέλνει ΤΟ GREECE !!! - Σελίδα 2 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης