Επερχόμενα Lego Set

Σελίδα 40 από 40 Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από TeD 12/6/2019, 09:01

DRAKE έγραψε:Βλέπω καλά; Aπό 12 ετών το Liebherr; Και από 7-8 τα υπόλοιπα technic;
Πράγματι, θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δω 12χρονο να φτιάχνει το Liebherr!
Βέβαια αντίστοιχα, και το Το Mack Anthem είναι από 11+, το Ninjago City Docks είναι από 12 ετών...
Χμμμ... Άσε, η νέα γενιά φαίνεται είναι σε άλλο επίπεδο.

Πάντως αρκετά ωραία σετάκια και νέες σειρές!
Πέρα από αρκετά νέα σετ που είχαν διαρρεύσει το προηγούμενο διάστημα, εντόπισα το Droid Commander (75253) από Lego Boost, το οποίο δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι θα κυκλοφορήσει.
Βέβαια, με τιμή καταλόγου γύρω στα 199€, δύσκολα βλέπω να το παίρνω Smile

_________________
Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Patgeo 12/6/2019, 09:49

Σχετικά με τα ηλικιακά όρια, θα πέσει πολύ κλάμα. Δεν θέλω να φανταστώ ένα παιδί που θα δεί το Liebherr και καταφέρει να το αποκτήσει, να βάζει τα κλάματα αν δεν μπορεί να το ολοκληρώσει. Μπορεί βέβαια να έχουν απλοποιηθεί κάποιες τεχνικές, αλλά τα μηχανικά μέρη σίγουρα θα αποτελούν πρόκληση! Θέλω να πιστεύω ότι το έχουν δώσει σε παιδιά αντίστοιχης ηλικίας να το συναρμολογήσουν ώστε να πάρει την συγκεκριμένη ηλικιακή κλίμακα. Η εφαρμογή στο κινητό που συνοδεύει το σετ, φαίνεται απίθανη πάντως.

Παλιά, αν θυμάμαι καλά υπήρχε και το σήμα 16+. Πλέον, τι σετ είναι σε εκείνη την κατηγορία? Τίποτα... Τουλάχιστον σε κάποια σετ, υπάρχει εύρος ηλικίας μέχρι τα 16.

Το σετ με το αρχικό Jurasic Park, φαίνεται εντυπωσιακό!

Κυριάκο, ευχαριστούμε για τον κατάλογο! Την προσοχή μου τράβηξε το σετ Movie Maker (70820). Φαίνεται ενδιαφέρον.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Manos_R 12/6/2019, 12:08

Ρε παίδες πατάω το λινκ και μου ανοίγει ο κατάλογος για το πρώτο εξάμηνο του 2019 από Γενάρη μέχρι Ιούνιο! scratch
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από TeD 12/6/2019, 14:33

Manos_R έγραψε:Ρε παίδες πατάω το λινκ και μου ανοίγει ο κατάλογος για το πρώτο εξάμηνο του 2019 από Γενάρη μέχρι Ιούνιο! scratch
Δίκιο έχεις! Αλλάξανε το περιεχόμενο και δείχνει στον παλιό κατάλογο και μάλιστα σε όλες τις γλώσσες!
Ίσως είναι κάτι προσωρινό και το επαναφέρουν...    Να δεις που θα διορθώνουν τα ηλικιακά γκρουπ στα σετάκια Razz

Για την ώρα μπορείς να δεις τα νέα σετ εδώ: https://brickset.com/article/44227/more-summer-sets-in-2hy-lego-catalog και μάλιστα χωρισμένα ανά κατηγορία και με links στο brickset

Update: Το αρχικό link ήταν https://catalogs.lego.com/BrandCatalog/1hy2019/reemea/enmea/ που κανονικά αναφέρεται στο 1ο μισό του 2019 (1st half 2019).
Για το 2ο μισό (Ιούν-Δεκ) νομίζω θα βγει κάποια στιγμή νέο link https://catalogs.lego.com/BrandCatalog/2hy2019/reemea/enmea/ (2nd half 2019 - για την ώρα δεν δουλεύει)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την TeD στις 12/6/2019, 14:41, 4 φορές συνολικά

_________________
Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από DRAKE 12/6/2019, 14:35

Κάτι έγινε με τα Ελληνικά δες τον Ιταλικό από εδώ και από εδώ

Μήπως κυκλοφόρησε κατά λάθος και βιαστήκανε; Very Happy Τον έχω κατεβάσει πάντως.
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Manos_R 12/6/2019, 21:37

Το update της σελίδας αναφέρει ότι η Lego έχει κατεβάσει όλους τους online καταλόγους και τα links σε παραπέμπουν στους καταλόγους του Α' εξαμήνου του 2019! scratch
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Patgeo 13/6/2019, 09:24

Απίστευτοι! Λες Θοδωρή να είναι όντος το ηλικιακό εύρος ο λόγος? Laughing Laughing Laughing

Θα φανεί τις επόμενες ημέρες. Έτσι και αλλιώς, είναι ώρα του για να κυκλοφορήσει, μιας και φτάσαμε στα μισά του μήνα!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από mballas 14/6/2019, 12:40

Σαν σχολιασμός για τις ηλικίες:

Οι ηλικιακές προτάσεις της Lego είναι πάντα σχετικές... Μια που έχω πια άμεση άποψη από τον 6χρονο μου και διάφορα άλλα παιδιά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τα παιδιά μπορούν να σε εκπλήξουν!

Ιδίως με σετ από system bricks ο δικός μου συναρμολογεί πράγματα τα οποία είναι για μεγαλύτερες ηλικίες. Πάντα όμως με κάποια μικρή καθοδήγηση και ψιλοδιορθώσεις.

Τα Technic βέβαια είναι λίγο διαφορετική ιστορία και δεν το βλέπω να είναι και πολύ εύκολο να ξεκινήσουν από την ηλικία των 7. Όταν πας στα 12 βέβαια αλλάζουν αρκετά τα πράγματα. Να θυμίσω ότι το Mindstorms είναι 10+ και έχει μεγάλη επιτυχία στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού και τις πρώτες του γυμνασίου.

16+ Γιώργο νομίζω ότι είναι τα περισσότερα Creator Expert, τα μεγάλα Architecture, κάποια από τα Ideas και γενικά τα περισσότερα Exclusives. Λογικό μου φαίνεται...

mballas
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 442
Τουβλάκια : 18
Join date : 06/02/2017
Age : 56

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Manos_R 14/6/2019, 13:18

Πάντως κι εγώ ως πιτσιφρίκι έφτιαχνα σετς που ήταν για μεγαλύτερες ηλικίες. Με τα αυτοκόλλητα είχα ένα θεματάκι αλλά δεν άφηνα ΚΑΝΕΝΑΝ να με βοηθήσει! Razz
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από mballas 14/6/2019, 13:34

Manos_R έγραψε:Πάντως κι εγώ ως πιτσιφρίκι έφτιαχνα σετς που ήταν για μεγαλύτερες ηλικίες. Με τα αυτοκόλλητα είχα ένα θεματάκι αλλά δεν άφηνα ΚΑΝΕΝΑΝ να με βοηθήσει! Razz

Χα, χα! Πρέπει να προσέχω πάρα πολύ γιατί και ο δικός μου δεν δέχεται βοήθεια! Πρέπει να του περάσω ότι θα με αφήσει και εμένα να βάλω κανένα τουβλάκι. Και συνήθως το κάνω μόνο σε σημεία με εξαρτηματάκια από Technic Η ισορροπία με τα παιδιά είναι πάντα ευαίσθητη! Τα αυτοκόλλητα έχει δεχτεί ότι τα βγάζει εκείνος και τα κολλάω εγώ.

mballas
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 442
Τουβλάκια : 18
Join date : 06/02/2017
Age : 56

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από mballas 14/6/2019, 13:43

Ας αγγίξω ένα ευαίσθητο θέμα!

Με την ευκαιρία της κυκλοφορίας του Jurassic Park T.Rex και των πολλών αρνητικών κριτικών που δέχτηκε, ο Huw του Brickset έχει γράψει ένα πολύ ωραίο άρθρο γύρω από την κουλτούρα της γκρίνιας και της αρνητικής κριτικής γενικά. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο!

Why the negativity?

mballas
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 442
Τουβλάκια : 18
Join date : 06/02/2017
Age : 56

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Manos_R 14/6/2019, 14:15

ΦΟΒΕΡΗ ΑΡΘΡΑΡΑ!!! Ευχαριστούμε Μιχάλη, και γω στο Brickset ήμουν αλλά διάβαζα κάτι άλλο!
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από TeD 15/6/2019, 10:05

Αν και πάρα πολύ exclusive set, αποκαλύφθηκε το φετινό "inside tour set" (το σετ δηλαδή που μπορεί να πάρει κανείς όταν παρακολουθήσει το φοβερό inside tour στο Billund, με περιορισμένο αριθμό επισκεπτών και κόστος γύρω στα 2000€).

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 4000034-1

Όπως και όλα τα αντίστοιχα σετ, έχει μια ιστορία από πίσω του, δείνει τα εγκαίνια του lego system house το 1958!
Περισσότερες λεπτομέρειες, εδώ: https://brickset.com/article/44267/this-year-s-inside-tour-set-revealed
Έχει και ένα ειδικό 3d-printed κομμάτι (το οποίο μάλλον είναι unique για αυτό το σετ) και για πρώτη φορά για τέτοια σετ, η Lego δημοσίευσε και τις οδηγίες για να μπορέσουν να το φτιάξουμε όλοι!

_________________
Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Patgeo 15/6/2019, 20:34

Ενδιαφέρον Θοδωρή! Αν αρχίσει και η LEGO να δουλεύει 3D Print, νομίζω την βάψαμε. Βέβαια, μπορεί να πέσει το κόστος κάθε κομματιού, μιας και δεν θα χρειάζεται καλούπι, αλλά αυτό είναι ένα άλλο και πολύ μεγάλο κεφάλαιο πιστεύω. Δεν αποκλείεται βέβαια στο μέλλον να προκύψει κάτι τέτοιο σε μεγαλύτερο βαθμό.

Μιχάλη, όσον αφορά το debate για το σετ, όλα όσα αναφέρει το άρθρο, ισχύουν. Όλοι πάντα, και για τους δικούς μας λόγους θα έχουμε κάτι να πουμε, πράγμα που είναι πιστεύω λογικό, βάσει και της οπτικής που έχει ο καθένας για το κάθε σετ.

Βέβαια, άποψή μου είναι ότι μπορείς να πεις το σχόλιό σου και αν δεν σου αρέσει κάποιο σετ να το αφήσεις πίσω σου και να πας στο επόμενο που σου αρέσει. Τις περισσότερες φορές όμως, πιστεύω ότι τα περισσότερα σχόλια έρχονται για σετ που μας αρέσουν σε κάποιο βαθμό ή και οριακά και τα ψειρίζουμε ώστε στο τέλος να τα κάνουμε λιγότερο αρεστά και κατ'επέκταση να πείσουμε τον εαυτό μας ότι δεν αξίζει το σετ και να το αφήσουμε πίσω μας.

Μπορεί να είναι τραβηγμένο αυτό το παράδειγμα που αναφέρω, αλλά μου έχει τύχει να το κάνω και εγώ, οπότε γιατί όχι και άλλοι.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από Manos_R 15/6/2019, 20:57

Νομίζω ότι ο Μιχάλης και το άρθρο κατ' επέκταση θίγει τη γενικότερη μουρμούρα που επικρατεί σε μεγάλο βαθμό. Και μάλιστα είναι πολύ εύστοχο το παράδειγμα που έχει ακριβώς κάτω από το άρθρο με τις ερωτήσεις και τα παράπονα που απαντούν στο yes & no για το ίδιο ερώτημα. Φίλε μου Patgeo δεν είναι κακό να λέμε την άποψή μας, οι κουβέντες που κάνουμε είναι πολύ εποικοδομητικές. Προσωπικά αν δε μου αρέσει ένα σετ το αφήνω και πάω στο επόμενο γιατί σκέπτομαι ότι αυτό που αρέσει σε μένα λιγότερο για κάποιον άλλον μπορεί να είναι σετάρα. Όπως μου έχει τύχει να αγοράσω σετ που μου άρεσαν μέτρια και δεν ανήκουν στις κατηγορίες που αγαπώ επειδή έχουν ωραίες φιγούρες. Απλά τελευταία επικρατεί μια γενικότερη μουρμούρα πάνω σε οτιδήποτε κυκλοφορεί και δε μπορώ να καταλάβω που οφείλεται. Το φαινόμενο υπάρχει έντονα και σε πολλά ελληνικά facebook groups και απότι αναφέρει και ο φίλος μας η τάση αυτή υπάρχει και στο εξωτερικό. Ας συγκρατήσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πως τα Lego είναι παιχνίδια και απευθύνονται κυρίως σε παιδιά. Επιπλέον μια εταιρεία παγκόσμιου βεληνεκούς προφανώς ξέρει να χειρίζεται κάποιες καταστάσεις καλύτερα από εμάς σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει, για να μπορεί να είναι και υγιής πάνω απ' όλα.
Για το σετάκι του Inside Tour τι να πω...Άπιαστο όνειρο για φέτος αλλά πιστεύω πως είναι κάτι που πρέπει να βιώσουμε μια φορά στη ζωή μας οι afol's!
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επερχόμενα Lego Set - Σελίδα 40 Empty Απ: Επερχόμενα Lego Set

Δημοσίευση από DRAKE 15/6/2019, 21:29

Εδώ ένα ωραίο άρθρο με λίγες
παραπάνω πληροφορίες για τα control+

-------

https://thebrick.forumgreek.com/viewtopic.forum?t=997
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 40 από 40 Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης