LDRAW VS LDD

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

LDRAW VS LDD Empty LDRAW VS LDD

Δημοσίευση από LEGOLAS 13/6/2016, 20:20

Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα θέλοντας να μάθω αν χρησιμοποιεί κάποιος το ldd ή το LDraw για σχεδίαση μοντέλων
Κατά την γνώμη σας:
-Ποία από τα 2 εξάγει καλύτερες λίστες κομματιών που χρησιμοποιήθηκαν σε μια κατασκευή;
-Ποίο από τα 2 εξάγει τις καλύτερες οδηγίες κτισίματος σε pdf; (π.χ. γνωρίζω το ldd έχει μια δική του άτακτη λογική)
-Ποίο από τα 2 δίνει ευκρινέστερες εικόνες και με καλύτερα περιγράμματα τα σχέδια;
-Πώς γίνονται τα Updates στο ένα και το άλλο;
-Ποιές εφαρμογές του LDraw αξίζουν να εγκατασταθούν;
TNX για τον χρόνο σας
LEGOLAS
LEGOLAS
Μεγάλος LEGOσυλλέκτης
Μεγάλος LEGOσυλλέκτης

Posts : 118
Τουβλάκια : 20
Join date : 29/06/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

LDRAW VS LDD Empty Απ: LDRAW VS LDD

Δημοσίευση από Manos_R 13/6/2016, 23:43

Πάνο καλησπέρα φιλαράκι χρησιμοποιώ μόνο LDD κι έτσι δεν έχω μέτρο σύγκρισης με το άλλο πρόγραμμα. Όσο για τα updates δεν το έχω ψάξει καθόλου.
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

LDRAW VS LDD Empty Απ: LDRAW VS LDD

Δημοσίευση από brickcar 14/6/2016, 23:33

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ καιρό ldd και είναι πρόγραμμα μάλλον εύχρηστο!!!Το ldraw έχει μεγαλύτερη ποικιλία κομματιών και σε όλα τα χρώματα(όχι μόνο αυτά που βγάζει η lego)αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτά καθώς τα είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν χρησιμοποίησα ποτέ ldraw λόγω σφάλματος στο κατέβασμα...

_________________
Lego cars Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
brickcar
brickcar
Επίλεκτος τοξότης
Επίλεκτος τοξότης

Posts : 209
Τουβλάκια : 25
Join date : 04/07/2015
Age : 106
Location : Λαγκαδάς Θεσσαλονίκης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

LDRAW VS LDD Empty Απ: LDRAW VS LDD

Δημοσίευση από collector 15/6/2016, 23:11

Ο Γιώργος @Gunman αν θυμάμαι καλά έχει εμπειρία στο LDraw...
collector
collector
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 488
Τουβλάκια : 77
Join date : 13/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

LDRAW VS LDD Empty Απ: LDRAW VS LDD

Δημοσίευση από MoD 29/9/2016, 23:10

Χαιρετώ το φορουμ.... σαν πρώτο ποστ θα ξεκινήσω να σας πω και εγώ την γνώμη μου σχετικά με τα προγράμματα... χρησιμοποιώ κυρίως το LDD αλλά κατά καιρούς και το LDRAW όταν το ldd δεν μου επιτρέπει ή με δυσκολεύει σε κάποια ένωση κάποιο flex part που δεν μου γυρίζει όπως θέλω ή προσπαθώ να βάλω κάτι σε παράξενη γωνία και άλλα κανά δύο. Σε ευχρηστία το LDD είναι πολύ καλύτερο και απλό αφού έχει σχεδιαστεί για μικρά παιδιά και λαμβάνει υπόψιν και τους κανόνες "σωστού" κτισίματος και ένωσης των κομματιών ενώ το LDRAW είναι λίγο πιο δύσχρηστο για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα καθώς έχει την λογική των CAD προγραμμάτων.

Στις ερωτήσεις τώρα....

-Ποία από τα 2 εξάγει καλύτερες λίστες κομματιών που χρησιμοποιήθηκαν σε μια κατασκευή;
Λίστες μόνο από το LDD έχω βγάλει γιατί με βολεύει και δεν έχω δοκιμάσει του LDRAW.

-Ποίο από τα 2 εξάγει τις καλύτερες οδηγίες κτισίματος σε pdf; (π.χ. γνωρίζω το ldd έχει μια δική του άτακτη λογική)
Στο LDRAW έχει ένα υπο-πρόγραμμα το LPub3D για να φτιάχνεις τις οδηγίες αλλά σε μοντέλα με πολλά κομμάτια κάπου αργεί πολυυυυύ να τις δημιουργήσει αλλά έχει το καλό ότι μπορείς να τις επεξεργαστείς αν κάτι δεν σου αρέσει... πράγμα που το LDD δυστυχώς δεν το κάνει. Τώρα για την περίεργη σειρά που τα φτιάχνει το LDD μερικές φορές που είχα θέμα το έλυνα φτιάχνοντας γκρούπ τα κομμάτια που είχα θέμα και ήθελα να βγουν συγκεντρωμένες οι οδηγίες. (Δεν δουλεύει πάντα όμως)

-Ποίο από τα 2 δίνει ευκρινέστερες εικόνες και με καλύτερα περιγράμματα τα σχέδια;
Πλέον και τα δύο είναι σε πολύ καλά επίπεδα οπότε είναι θέμα γούστου Smile


-Πώς γίνονται τα Updates στο ένα και το άλλο;
Στο LDD γίνονται αυτόματα αν υπάρχουν από την ίδια την λέγκο.
Στο LDRAW είναι λίγο πιο μανούβρα γιατί πρέπει να πηγαίνεις κάθε τόσο και να βλέπεις στο site του αν υπάρχουν ενημερώσεις στα υλικά και να τις κατεβάσεις. Εμένα μου έρχεται πιο εύκολο να κατεβάζω το πλήρη αρχείο αυτό που συνήθως λέει AIO (All-In-One) μπορεί να είναι μεγάλο αλλά με βολεύει γιατι έχει μερικές φορές και ενημερώσεις και στα υπόλοιπα προγράμματα.

-Ποιές εφαρμογές του LDraw αξίζουν να εγκατασταθούν;
Έγω τις βάζω όλες γιατί ποτέ δεν ξέρεις πια θα χρειαστεί ..

Αυτά Smile

_________________
MoD ... (aka Δημήτρης)

https://www.flickr.com/MoDgr
MoD
MoD
Legoμικρούλης
Legoμικρούλης

Posts : 6
Τουβλάκια : 0
Join date : 20/09/2016
Location : Ιωάννινα

https://www.flickr.com/MoDgr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

LDRAW VS LDD Empty Απ: LDRAW VS LDD

Δημοσίευση από lolart 30/9/2016, 08:37

Χμμμ...

Μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα lxf στο LDD και μετά να το περάσει στο LDraw για να φτιάξει καλύτερες οδηγίες;

_________________
ΛΟΛΑμένος καλλιτέχνης!
lolart
lolart
Διαγαλαξιακός legoπιλότος
Διαγαλαξιακός legoπιλότος

Posts : 333
Τουβλάκια : 50
Join date : 14/10/2015
Age : 53
Location : Παντού, όπου υπάρχει LEGO.

https://www.spirogero.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

LDRAW VS LDD Empty Απ: LDRAW VS LDD

Δημοσίευση από MoD 1/10/2016, 04:52

Τα μοντέλα από το LDD μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις σώσεις και σε μορφή που διαβάζει τo LDRAW . Από το μενού File πας εκεί που λέει Export Model και στον τύπο επιλέγεις εκείνον που λέει "Ldraw-files (.ldr)" και μετά το ανοίγεις στο ldraw Smile

Κάποια στιγμή που είχα προσπαθήσει να βγάλω οδηγίες όμως από το ldraw σε μοντέλο που έκανα εισαγωγή και όχι σε κάποιο που έφτιαξα στο LDRAW εξαρχής το μόνο που μου έκανε ήταν να έχει το τελικό μοντέλο και το παρτ λιστ και τίποτα άλλο... μία σελίδα δηλαδή...κ το παρτ λιστ επειδή ηταν αρκετά τα κομμάτια δεν το εβγαζε σωστά.

Μάλλον είναι λογική συμπεριφορά γιατί το μοντέλο έτσι και αλλιώς δεν έχει τα βήματα που το σχεδιάζεις ενσωματωμένα (ούτε το LDD τα έχει.."υποθέτει" πως το έφτιαξες κατά την δημιουργία των οδηγιών γιαυτό και μερικές φορές κάνει παράξενα χαχαχα) οπότε δεν τα ξέρει ούτε το LDRAW με την εισαγωγή.

Είχα βρει κάποια προγράμματα για οδηγίες αλλά τα περισσότερα ήθελαν πολύ χειρωνακτική δουλειά για να βγει ένα καλό τελικό αποτέλεσμα και επειδή του LDD με βολεύουν περισσότερο έστω και με τις παραξενιές τους δεν το έψαξα παραπάνω.. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο και να μην σε αποθάρρυνα να δοκιμάσεις διάφορα Smile .. άλλωστε κάτι που δεν βολεύει καποιον μπορεί κάποιον άλλον να τον διευκολύνει Smile

_________________
MoD ... (aka Δημήτρης)

https://www.flickr.com/MoDgr
MoD
MoD
Legoμικρούλης
Legoμικρούλης

Posts : 6
Τουβλάκια : 0
Join date : 20/09/2016
Location : Ιωάννινα

https://www.flickr.com/MoDgr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης